Jei greitai tampate pavargę ir jaudinatės dėl smulkmenų, tuomet skaudės galvą, o tai gali būti priežastis, dėl kurios jūsų organizmui trūksta geležies. Padėsime jums diagnozuoti ir pagerinti jūsų sveikatą.
Geležis padeda pernešti deguonį aplink kūną, tačiau jei geležies bus per mažai, deguonis pradės trūkti. Jei audinys negauna pakankamai deguonies, sutriks įvairių organų veikla. Anemija, dar vadinama mažakraujyste, gali pasireikšti bet kokio amžiaus ar lyties žmonėms, tačiau dažniau pasireiškia moterims, kurios per daug kraujuoja menstruacijų ar gimdymo metu.
Netinkama mityba gali sukelti geležies trūkumą
Geležis yra sunkiai virškinamas mineralas, todėl anemija yra labai paplitusi tarp visų pasaulio gyventojų. Tą paskatina daugybė žalingų įpročių – gėrimas, rūkymas, mitybos nesilaikymas – nutukimas. Kūdikiai, vaikai, turintys geležies trūkumą dėl nepakankamos mitybos, labiau linkę į mažakraujystę.
Pieno produktai trukdo pasisavinti geležį, todėl geležies turintys produktai neturėtų būti vartojami su pienu. Vietoj pieno naudinga naudoti rūgštus pieno produktus turinčius gerųjų bakterijų – kefyrą, jogurtą rūgpienį ir kt.
Kaip atstatyti geležies trukumą?
Yra daug geležies preparatų. Naudodamiesi jais, turite atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
- Geresniam įsisavinimui geležies papildus geriausia vartoti antroje dienos pusėje.
- Kava ar arbata, išgerta prieš pat arba po geležies vartojimo, gali sutrikdyti geležies absorbciją.
- Po geležies papildų vartojimo per dvi valandas neturėtumėte gerti pieno, valgyti duonos ar pieno produktų. Jie gali sulėtinti geležies absorbciją.
- Priešingai, apelsinų sultys kuriose gausu vitamino C, gali skatinti veiksmingą geležies produktų absorbciją.
- Geležies papildus geriausia nevartoti valgio metu, tačiau juos reikia gerti tarp valgių. Tačiau jei geležies vartojimas gali dirginti skrandį, jį reikėtų vartoti valgio metu.
- Geležies kapsulių absorbcijos greitis yra lėtesnis, todėl absorbcijos efektyvumas yra didesnis.
Ką daryti, jei tyrimas rodo geležies trūkumą?
Vyrauja nuomonė, kad geležies trūkumas paprastai sukelia nepatogumų alternatyvių dietų besilaikantiems žmonėms, pavyzdžiui, vegetarams, vegetarams ir žaliavalgiams. Tačiau šiandienos statistika turi kitų teiginių: net 12 proc. Lietuviams diagnozuota geležies stokos anemija. Kiek žmonių tyliai kenčia nuo tokios bėdos?
Atsižvelgdamas į anemijos laipsnį, gydytojas paskirs tinkamą gydymo planą geležies trūkumui pašalinti. Tačiau daugeliu atvejų, kai anemija diagnozuojama dėl geležies trūkumo, gydymą geležies preparatais reikia pradėti nuo tinkamos dozės.
Girdėjau, kad geležies papildai dažniausiai sukelia šalutinį poveikį – vidurių užkietėjimą, skrandžio skausmus ir kt. Ar tai reiškia, kad pasirinktas papildas yra netinkamas?
Šalutinis geležies papildų poveikis priklauso nuo daugelio veiksnių: gali būti, kad jis vartojamas ne taip, kaip rekomenduojama: būtina išsiaiškinti kiekvieną geležies papildymo būdą, būtent: su maistu ar be jo, kiek vandens reikia gerti. Ištaisius šias problemas, simptomai paprastai išnyksta. Kitais atvejais ieškokite naudingesnės geležies preparatų formos: galite rinktis tabletes, kapsules, miltelius, skysčius ar kitus ingredientus.
Yra hemo geležis ir ne hemo. Kuo jie skiriasi? Ko reikia žmogaus organizmui?
Hemo geležies yra gyvūniniuose maisto produktuose, o ne hemo geležies – augaliniuose. Geležis iš gyvūninių šaltinių, vadinama hemo geležimi, gaunama su žuvimis ir kiaušiniais. Augalinė geležis (vadinama „ne hemo“ geležimi) gaunama iš pupelių, kruopų, kai kurių daržovių ir vaisių. Gyvūninės kilmės produktuose esančią geležį žmogaus organizmas absorbuoja 15–25%. Augalinės kilmės produktuose esančią geležį organizmas absorbuoja 5–20%.